Az utóbbi napok csapadékos és meleg időjárása nagyon jól jött a szántókon a gabonának és a tavaszi kapás növényeknek. A szója állományok szépen kelnek, a kikelt állományok azonban (épp a nagyon kedvező körülmények miatt) erősen gyomosodnak. Tudjuk jól, az esős és meleg idő mindig komoly kihívást jelent a növényvédelemnek.
Szójában is nagy jelentősége van a gyomszabályozásnak. Hogy mennyire hatékonyan tudjuk kiiktatni a gyomkonkurenciát, az befolyásolja a hozam nagyságát és természetesen ezzel összefüggésben a jövedelmezőséget.
A szója kezdeti gyomelnyomó képessége gyenge. Fontos minél előbb kiiktatni a gyomnövényeket, ezzel is megelőzve a terméskiesést.
A szója legfontosabb gyomnövényei
- Évelő egyszikűek: fenyércirok, tarackbúza, csillagpázsit.
- Magról kelő egyszikűek: kakaslábfű, muharfélék, vadköles.
- Évelő kétszikűek: apró szulák, mezei acat, selyemkóró, fekete üröm.
- Magról kelő kétszikűek: parlagfű, fehér libatop, disznóparéjfélék, csattanó maszlag, selyemmályva, szerbtövis fajok, szulákfélék, keserűfű-félék, árvakelésű napraforgó.
A szója állományban történő (posztemergens) gyomirtása
Amikor állományban akarunk gyomirtó szeres kezelést végezni szójában, a kiindulópont a gyomnövények érzékeny fenológiai állapota, a védekezést lehetőség szerint erre az időszakra kell időzíteni. A gyomirtást mindenképp be kell fejezni a szója virágzásának kezdetéig, erről itt írtunk bővebben.
- Évelő és magról kelő egyszikűek: a gyomirtást a speciális egyszikűirtókkal ajánlott elvégezni. Figyelni kell, hogy a gyomnövény megfelelő nagyságú levélfelülettel rendelkezzen, melyet 10–30 cm-es növénymagasságnál érnek el ezek a fajok.
- Évelő kétszikűek: állományban magas költségek mellett lehet csak irtani. Ritkítására a sorközművelő kultivátor vethető be.
- Magról kelő kétszikűek: a kezelést a gyomnövény 4 lombleveles állapotáig javasolt elvégezni.
Milyen nehézségekkel kell szembenéznie a termelőnek?
- Rendkívül összetett gyomflóra (magról kelő és évelő egy- és kétszikű gyomnövények egyaránt lehetnek a táblán, s ahogy fentebb láttuk, más-más kezelést igényelnek a különböző csoportok).
- Elhúzódó gyomkelés.
- Veszélyes gyomok, amelyektől nehéz megszabadulni (parlagfű, fehér libatop).
- Gyenge kezdeti gyomelnyomó képesség.
- Kevés engedélyezett hatóanyag.
- A kezdeti hibák később már nem korrigálhatók.
A megfelelő gyomirtó szer kiválasztása gondosságot igényel, tisztában kell lenni az adott tábla gyomösszetételével, gyomterheltségével, jó ismerni a talaj paramétereit is. A Hírös Agrária telephelyein szaktanácsadással is segítjük a termelők munkáját, nézzen be hozzánk! A kiválasztott kezelést azután az előírásoknak megfelelően, pontosan, hibátlan technológiai gépekkel kell elvégezzük, természetesen a megfelelő időpontban.
A sorok záródásáig mechanikai gyomirtásban is érdemes gondolkodni!