A gyomirtás a kultúrnövényre is hatással lehet

A gyomirtás a kultúrnövényre is hatással lehet

Az elmúlt hetekben leesett csapadék hatására intenzív gyomosodás indult be több kultúrában is, különösen kukoricában és napraforgóban. A gyomirtás első számú növényvédelmi beavatkozássá léphet elő. Ideális esetben a gyomirtó szer hatékonyan pusztítja el a gyomokat, miközben a kultúrnövényt nem károsítja. De kizárólag ideális esetben.

Gyomirtás akkor, amikor nem minden körülmény ideális

A mai korszerű gyomirtó szerekről elmondhatjuk, hogy a hatásmechanizmusukból adódóan vagy támogató összetevőik révén optimális körülmények között jó szelektivitással működnek. A helyzetet azonban bonyolítja, hogy számos környezeti tényezőt is figyelembe kell venni. Ezért előfordulhat, és gyakran elő is fordul, hogy az egyéb kijuttatáskori környezeti hatások miatt a termesztett növények nem tudják időben semlegesíteni a gyomirtó molekulákat

Egy gyomirtó szeres kezelés mindenképp olyan kívülről érkező vegyi anyagokat jelent, amiket a kultúrnövény semlegesíteni akar majd, a negatív hatások semlegesítésére pedig energiát fog fordítani. Ezt az energiát természetesen másra is fordíthatná, különösen, ha az adott évben nem volt minden körülmény megfelelő számára. Ha az állomány már eleve gyenge, a gyomirtószeres kezelésre fokozottabban fog reagálni. Mindezek következtében hozamkieséssel, alacsonyabb minőséggel kell számolnunk.

Ugyanakkor a napraforgóról például köztudott, hogy már eleve nagyon érzékeny a gyomirtásra, különösen az imazamox hatóanyag használata okoz jellegzetes, sárgulásos tüneteket. Ezeket a jól látható tüneteket fitotoxikus tüneteknek nevezzük.

Érdemes már a gyomirtás pillanatától támogatni az állományokat

A legjobb védekezés a megelőzés. Érdemes már megelőző jelleggel felkészíteni az állományokat a későbbi kezelések okozta stresszhelyzetek kivédésére.

A biostimulátorok olyan természetes vegyületek, amelyek pozitívan befolyásolják és fokozzák a növényélettani folyamatokat. A biostimulátorok számos összetett növényi élettani folyamatot támogatnak: fokozzák a stressztűrő képességet, segítik a tápanyagok hatékonyabb feldolgozását, és általában véve lehetővé teszik a növényben rejlő potenciál kiaknázását.

Egy stresszkezelő biostimulátorral meg tudjuk növelni az antioxidánsok mennyiségét a növényben, így alkalmas lesz a vegyi anyagok okozta stressz leküzdésére. Ezek a készítmények rendkívül gyorsan hasznosulnak a növényben, napok alatt el tudjuk érni a kívánt végeredményt még kedvezőtlen környezeti viszonyok mellett is.

Az állomány felkészítésére növénykondicionáló szereket is használhatunk. A kondicionálók közül a talajra és növényre is hatást biztosító termékek választása az optimális. Ezek egyaránt hatnak a növényélettani és a talaj-mikrobiológiai folyamataira, de a stresszhatások megelőzését, illetve a növények regenerációját is nagymértékben segítik.

A mérgezéses tünetek megjelenésekor egy növénykondicionálós permetezéssel a növények gyors regenerációját érhetjük el.

Milyen kezelést válasszon? Többféle készítmény érhető el kínálatunkban, kollégáink segítenek kiválasztani a megfelelőt! Forduljon bizalommal hozzánk!