A kukorica nagy tápanyagigényű növény, ennek megfelelően biztosítanunk kell a megfelelő mennyiségű tápanyagot. Nemcsak nitrogéntrágyázásra van szükség, de foszfor– és káliumpótlásról is gondoskodni kell. Tápanyagfelvétele kezdetben lassú, majd 5-7 leveles kortól a szár megnyúlását követően válik intenzívvé.
A vetéssel egy menetben alkalmazhatunk startertrágyázást a robbanásszerű kelés és a kezdeti relatív magas foszforigény kielégítése érdekében. Száraz tavaszokon a folyékony starter trágyák jobban hasznosulnak, érdemes ezeket a termékeket is beépíteni a technológiába, különösen mivel ezek a precíziós elvek szerint, pontosan adagolvava juttathatók ki.
A kukorica energiaháztartásában meghatározó szerepe van a foszfornak
A foszfor (P) kedvezően hat a termésérés folyamatára, a termés minőségére, és vízhiány esetén a növények szárazságtűrését is kedvezően befolyásolja. A foszfor műtrágya vetéskor a magágyba juttatva starterként ún. friss-foszfor hatásként azonnal rendelkezésre áll.
A foszfor felvétele kora tavasszal, általában a talaj nem megfelelő hőmérséklete miatt akadályozott. A talaj hőmérsékletén túl szerepet játszik az is, hogy a talajban a foszformobilizáló képességgel rendelkező mikroorganizmusok is alvó állapotban vannak, illetve a foszfor erősen kötődik a talajásványokhoz, ezért több okból is akadályozott a felvétele a talajból.
A kezdeti foszforhiányt a kukoricanövénykék lilulása, gyengébb fejlettsége jelzi. Sokszor csak a tábla egy részén lilulnak a növények, azonban a tünet kezelhető foszfor-startertrágyával.
A kukorica foszforfelvételében a 4-6 leveles állapot kritikus, ekkora a szem foszforkészlete elfogy, de a gyökérzet még fejletlen.
Ha kukorica, akkor nem maradhat ki a nitrogén!
Tudjuk, hogy a versenyképesen magas hozam eléréséhez a kukorica nitrogén igényét is ki kell elégítenünk, ami 150–190 kg/ha nitrogén-hatóanyag kijuttatását jelenti, három részletben.
A kukorica 6–8 leveles kora után kezdődik az intenzív növekedési és nitrogénfelvételi időszak, ami a szem kitelítődéséig tart. Ekkor veszi fel a kukorica a nitrogén nagy részét. Éppen ezért a 6–8 leveles kor előtt egy kisebb, utána egy nagyobb nitrogén adagot célszerű kijuttatni.
A műtrágya összetételének megválasztásával is segíthetjük a növényünk folyamatos táplálását. A gyorsan ható ammóniumnitrát műtrágyák helyett válasszunk lassúbb feltáródású nitrogén-formákat, mint amilyen a Pétisó és a karbamid.
Lombtrágyázás kukoricában
A termés növelésének gazdaságos és hatékony módja a levéltrágyázás. Lombtrágyázással gyorsan orvosolhatóak a hiánytünetek, kukoricában jellemzően egyre gyakrabban jelentkezik a cink-, a mangán-, a vas- és a magnéziumhiány. A lombtrágyák hasznosulása és növekedést serkentő hatása hatékonyan fokozható biostimulátorok hozzáadásával. Így segíthetjük a kukorica nagyobb, dúsabb gyökérzetének kifejlődését, mely jótékony hatású a víz- és tápanyagfelvételre is.
Lombtrágyázásra a kora reggeli órák a legalkalmasabbak. Ilyenkor a növény gázcserenyílásai még nyitva vannak, és a levelek kutikulája a harmat hatására fellazult állapotban van. Hogy a perzseléseket elkerüljük, vegyük figyelembe az aktuális hőmérsékleti és páraviszonyokat.
Műtrágyák és lombtrágyák a Hírös Agráriától
Telephelyeinken raktárról tudjuk Önnek biztosítani a különböző műtrágyákat és lombtrágyákat. Csakis olyan műtrágyákat értékesítünk, amiket mi magunk is szívesen használnánk. Szortimentünk minden igényt lefed, igény esetén a nálunk vásárolt termékek kiszállításáról is gondoskodunk! További információért keresse kollégáinkat!